حال عمومی بیمار پس از کولونوسکوپی معمولاً به سرعت بهبود می‌یابد و بیشتر بیماران می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند و نیاز به مراقبت بعد از کولونوسکوپی بصورت حساس ندارند.
احساس نفخ و گاز معده که ناشی از هوای استفاده شده در طول فرآیند است، معمولاً پس از چند ساعت برطرف می‌شود. به دلیل استفاده از آرام‌بخش یا بیهوشی، در کولونوسکوپی با بیهوشی خستگی و خواب‌آلودگی نیز ممکن است تا چند ساعت ادامه داشته باشد. در برخی موارد، بیماران ممکن است دچار درد و ناراحتی خفیف در ناحیه شکم شوند که معمولاً کوتاه مدت است. در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند خونریزی شدید یا تب، بیمار باید فوراً با پزشک متخصص گوارش یا فوق تخصص خود تماس بگیرد.

حال بیمار بعد از کولونوسکوپی
حال بیمار بعد از کولونوسکوپی

برخی حالات نادر بعد از کولونوسکوپی

 1. خواب‌آلودگی و ضعف: به دلیل استفاده از آرام‌بخش یا بی‌حسی، بیمار ممکن است خواب‌آلود یا ضعیف باشد. این اثرات به تدریج در طی چند ساعت از بین می‌روند.
 2. نفخ و گاز: ممکن است بیمار احساس نفخ یا گاز کند. این به دلیل هوایی است که در حین کولونوسکوپی وارد روده شده است. قدم زدن و حرکت کردن می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند.
 3. خونریزی خفیف: برخی بیماران ممکن است کمی خون در مدفوع مشاهده کنند، به ویژه اگر پولیپ‌ها یا نمونه‌برداری انجام شده باشد. این معمولاً به مقدار کم و بدون نگرانی است، اما اگر خونریزی شدید یا طولانی شد باید با پزشک تماس گرفت.
 4. درد یا کرامپ‌های شکمی: ممکن است بیمار درد یا کرامپ‌های خفیف در شکم داشته باشد. این به دلیل هوای وارد شده به روده یا تحریک آن در طی کولونوسکوپی است و معمولاً به مرور زمان بهبود می‌یابد.
 5. عدم توانایی رانندگی یا انجام فعالیت‌های نیازمند دقت: به دلیل اثرات آرام‌بخش یا بی‌حسی، بیمار نباید رانندگی کند یا فعالیت‌های نیازمند دقت و تمرکز را انجام دهد. بهتر است کسی بیمار را همراهی کند تا او را به خانه برساند. بنابراین بدلیل مصرف آرام بخش حال بیمار بعد از کولونوسکوپی میتواند قابل ملاحظه باشد و فردی حامی وی باشد.
مطالعه مطلب بیشتر  دکتر محمدعلی محمدزاده دکتر گوارش غرب تهران

در کل، بیشتر علائم بعد از کولونوسکوپی خفیف و موقتی هستند و به مرور زمان بهبود می‌یابند. در صورت بروز هرگونه علائم نگران‌کننده یا شدید، باید به بهترین دکتر فوق تخصص گوارش یا متخصص گوارش  مراجعه شود.

آیا ممکن است پس از کولونوسکوپی حال بیمار بد شود؟

بله، ممکن است برخی بیماران پس از کولونوسکوپی دچار مشکلات یا علائم نامطلوب شوند. اگرچه این موارد نادر هستند، اما آگاهی از آن‌ها مهم است. مشکلات احتمالی پس از کولونوسکوپی عبارتند از:

 1. خونریزی شدید: اگر در حین کولونوسکوپی نمونه‌برداری یا برداشتن پولیپ انجام شده باشد، ممکن است خونریزی شدید یا مداوم رخ دهد. این وضعیت نیاز به مداخله پزشکی دارد.
 2. سوراخ‌شدن روده (پرفوراسیون): این عارضه نادر است اما ممکن است رخ دهد. در صورت سوراخ شدن روده، ممکن است بیمار درد شدید شکمی، تب و علائم عفونت داشته باشد. این وضعیت نیاز به درمان فوری دارد و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
 3. عفونت: اگرچه بسیار نادر است، اما احتمال عفونت پس از کولونوسکوپی وجود دارد. تب، درد شدید و علائم عفونت ممکن است نشان‌دهنده این مشکل باشد و باید به سرعت با دکتر متخصص گوارش در ارتباط باشید.
 4. واکنش به آرام‌بخش‌ها یا بی‌حسی: برخی بیماران ممکن است به داروهای آرام‌بخش یا بی‌حسی واکنش نشان دهند. این واکنش‌ها ممکن است شامل مشکلات تنفسی، ضربان قلب نامنظم، یا سایر علائم حساسیت دارویی باشد.
 5. درد شدید شکمی یا ناتوانی در دفع گاز و مدفوع: اگر بیمار پس از کولونوسکوپی درد شدید شکمی داشته باشد یا نتواند گاز یا مدفوع دفع کند، باید فوراً به پزشک مراجعه کند.
مطالعه مطلب بیشتر  مراحل فرآیند آندوسکوپی

در صورتی که پس از کولونوسکوپی هر یک از این علائم یا هرگونه نشانه نگران‌کننده دیگری مشاهده شد، باید به پزشک معالج اطلاع داده شود تا بررسی و درمان مناسب انجام شود.

 

آیا کولونوسکوپی عوارض جدی دارد؟

کولونوسکوپی به طور کلی یک روش ایمن است، اما مانند هر پروسیجر پزشکی دیگری، ممکن است با برخی عوارض جدی همراه باشد. اگرچه این عوارض نادر هستند، اما آگاهی از آنها مهم است. برخی از عوارض جدی کولونوسکوپی شامل موارد زیر است:

 1. سوراخ شدن روده (پرفوراسیون): این عارضه نادر است اما می‌تواند جدی باشد. سوراخ شدن روده نیاز به جراحی فوری دارد. علائم ممکن است شامل درد شدید شکمی، تب، و علائم عفونت باشد.
 2. خونریزی شدید: خونریزی ممکن است در صورتی رخ دهد که نمونه‌برداری یا برداشتن پولیپ انجام شده باشد. بیشتر موارد خونریزی خفیف است و خود به خود متوقف می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به مداخله پزشکی باشد.
 3. عفونت: اگرچه بسیار نادر است، اما احتمال عفونت پس از کولونوسکوپی وجود دارد. علائم عفونت ممکن است شامل تب، درد شدید شکمی و علائم عمومی عفونت باشد.
 4. واکنش به آرام‌بخش‌ها یا بی‌حسی: برخی بیماران ممکن است به داروهای استفاده شده برای آرام‌بخشی یا بی‌حسی واکنش نشان دهند. این واکنش‌ها ممکن است شامل مشکلات تنفسی، ضربان قلب نامنظم، یا سایر علائم حساسیت دارویی باشد.
 5. پانکراتیت: در صورتی که کولونوسکوپی شامل عمل‌های اضافی مثل ERCP (اندوسکوپی رتروگراد کولانژیوپانکراتوگرافی) باشد، ممکن است خطر پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) وجود داشته باشد و توجه داشته باشید که انجام آندوسکوپی و همچنین کولونوسکوپی باید حتما در مرکز آندوسکوپی یا بیمارستان مجهز و تحت نظر بهترین دکتر فوق تخصص گوارش انجام شود.
 6. ناراحتی یا درد شکمی: برخی بیماران ممکن است پس از کولونوسکوپی درد یا کرامپ‌های شدید شکمی داشته باشند. این می‌تواند به دلیل تحریک روده یا هوا باشد که در حین پروسیجر وارد روده شده است.
مطالعه مطلب بیشتر  بوتاکس معده | تزریق بوتاکس به معده برای لاغری سریع

در صورت بروز هر یک از این علائم پس از کولونوسکوپی، بیمار باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهد یا به اورژانس مراجعه کند. پزشکان معمولاً قبل از انجام کولونوسکوپی اطلاعات کاملی در مورد خطرات و عوارض احتمالی ارائه می‌دهند تا بیماران بتوانند تصمیم آگاهانه‌تری بگیرند.

بصورت خلاصه آنچه در این مقاله خواندیم:

کولونوسکوپی معمولاً یک روش ایمن است، اما ممکن است عوارض جدی نادری داشته باشد، از جمله:

 1. سوراخ شدن روده (پرفوراسیون): نیاز به جراحی فوری.
 2. خونریزی شدید: به ویژه پس از نمونه‌برداری یا برداشتن پولیپ.
 3. عفونت: نادر، اما ممکن است با تب و درد شکمی همراه باشد.
 4. واکنش به آرام‌بخش‌ها یا بی‌حسی: مشکلات تنفسی یا ضربان قلب نامنظم.
 5. پانکراتیت: در صورت انجام روش‌های اضافی مثل ERCP.
 6. ناراحتی یا درد شدید شکمی: به دلیل هوا یا تحریک روده.

در صورت بروز این علائم، باید به پزشک مراجعه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *